راه اندازی سیستم انتخاب کالا بر اساس نوع خودرو

    این سیستم به کاربران امکان  میدهد تا به راحتی محصول مناسب خودروی مورد نظر را ملاحظه فرمایند. در صفحه اصلی سایت و در قسمت محصولات  و  از منوی باز شده گزینه محصولات بر اساس نوع خودرو را انتخاب فرمایید. ادامه مطلب...

خودروهای 2016

Jaguar XF 20d 2016

قدرت:340  اسب بخار ، شتاب صفر تا صد : 6 ثانیه ،   تعداد سیلندر :6 حجم موتور :  3000…

2016 Aston Martin Lagonda

قدرت : 560 اسب بخار ،  شتاب صفر تا صد : 6.5 ثانیه  ، حداکثر سرعت : 145 مایل بر…

2016 Ferrari 488 GTB

قدرت : 650 اسب بخار ،  شتاب صفر تا صد : 3 ثانیه ، قیمت : 300 هزار دلار ،…

تماس با ما

دفتر مرکزی: دبی - خیابان شیخ زاید - خیابان حسا - خیابان 18 تلفن :  +971 4 34 6939

دفتر ایران: بوشهر - میدان انقلاب - خیابان لیان شرقی تلفنهای تماس : 07715587444   09192486025

 ایمیل :info@turbonos.com  به دوستان و هواداران ما ملحق شوید :    telegram

سوپرشارژر Supercharger

یكی دیگر از وسایلی كه برای تقویت‌ موتور و پرخورانی سیلندر استفاده می‌شود ‌سوپرشارژر است. ‌سوپرشارژر قدمت بیشتری از توربوشارژر دارد و در حقیقت پدر توربوشارژر محسوب می‌شود،  اما تفاوت این دو سیستم منبع انرژی آنهاست، توربوشارژر توان خود را از توربینی می‌گیرد كه به وسیله جریان اگزوز به حركت درمی‌آید، ولی ‌سوپرشارژرها به وسیله تسمه یا زنجیر به صورت مكانیكی از طریق میل‌لنگ نیرو می‌گیرند. ‌سوپرشارژرها هم مثل توربوشارژرها جریان ورودی به سیلندر را زیاد می‌كنند و باعث بهتر پرشدن سیلندرها می‌شوند این روش در ارتفاعات به موتور كمك می‌كند كه بهتر كار كند و هوایی با چگالی بالا بسوزاند.

برخلاف توربوشارژرها كه ازگازهای اگزوز كه از احتراق به دست آمده، برای به كارانداختن كمپرسور استفاده می‌كنند. سوپرشارژر قدرت خود را مستقیماً از میل‌لنگ می‌گیرد، بیشتر آنها با یك تسمه به حركت درمی‌آیند كه آن تسمه به دور یك قرقره می‌پیچد كه آن قرقره به یك چرخ‌دنده محرك متصل است، چرخ‌دنده محرك به نوبه خود چرخ‌دنده كمپرسور را می‌چرخاند.


یك ‌سوپرشارژر برای فشرده‌كردن هوا باید خیلی سریع بچرخد حتی سریع‌تر از خود موتور به همین دلیل بزرگ‌تربودن چرخ‌دنده محرك نسبت به چرخ‌دنده كمپرسور باعث می‌شود كه كمپرسورسریع‌تربچرخد.


‌سوپرشارژرها می‌توانند در سرعت‌های بالایی نظیر 50 هزار تا 65 هزار دور در دقیقه كار كنند، اگر هوا فشرده شود داغ می‌شود، به این معنا كه چگالی خود را از دست می‌دهد و در این زمان انفجار نمی‌تواند خیلی منبسط شود، این یعنی اینكه وقتی به وسیله شمع آتش زده می‌شود، نمی‌تواند قدرت زیادی ایجاد كند، برای این كه یك ‌سوپرشارژر در ماكزیمم بازده كار كند، هوای فشرده كه از بخش خروجی خارج می‌شود باید قبل از ورود به مانیفولد ورودی خنك شود یك اینتركولر این وظیفه را به عهده دارد. اینتركولرها مانند رادیاتور كار می‌كنند، هوا به مجموعه‌ای از لوله‌هایی فرستاده می‌شود كه با آب سرد پوشیده است، وقتی هوای داغ با مجموعه از لوله‌های سرد برخورد می‌كند خنك می‌شود، كاهش دمای هوا چگالی را افزایش می‌دهد كه باعث می‌شود مخلوط تراكم‌تری از هوا و سوخت وارد اتاق احتراق شود.

انواع‌ سوپر شارژر
سه نوع ‌سوپرشارژر وجود دارد كه روتز ,(Roots) دوپیچی (Twin screa) و مركز گریز نام دارند، تفاوت اصلی آنها در چگونگی حركت‌دادن هوا به سمت مانیفولد مكش موتور است، ‌سوپرشارژرهای دورتز و دوپیچی از انواع لبه‌های گیراندازنده (Meshieg) استفاده می‌كنند ولی یك ‌سوپرشارژر مركز گریز از پروانه‌ای برای به درون‌كشیدن هوا استفاده می‌كند گرچه هر سه نوع ‌سوپرشارژر موجب تقویت می‌شوند ولی بازدهی‌های متفاوتی دارند همه چیز بستگی دارد به این كه شما بخواهید خودرو را چقدر تقویت كنید یا بخواهید در یك مسابقه رقابت كنید یا نه؟ به هر حال انواع مختلف ‌سوپرشارژر در اندازه‌های مختلف وجود دارد.
‌سوپرشارژر روتز قدیمی‌ترین ‌سوپرشارژری است كه مورد استفاده قرار می‌گیرد در حال حاضر به دلیل وزن زیاد و به این دلیل كه از كاپوت خودرو بیرون می‌زند كمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سوی دیگر ‌سوپرشارژرهای مركز گریز، كارآمدترین و رایج‌ترین نوع ‌سوپرشارژرها هستند كه هم سبك و هم كوچك‌اند و به جلو موتور متصل می‌شوند  از درب موتور بیرون نمی‌زنند.
با این نوع ‌سوپرشارژر وقتی موتور دور می‌گیرد یك ناله واضح از درون آن به گوش می‌رسد كه این ویژگی در بین مردم جلب‌توجه می‌كند.
یك ‌سوپرشارژر تا 20درصد از توان موتور را به خاطر تسمه‌های متصل به میل‌لنگ می‌گیرد ولی توربو‌شارژر از گاز اگزوز نیرو می‌گیرد.